Timsahların Yaşamı

Eminiz hepiniz timsahları tanıyorsunuzdur. Hayvanat bahçesine gittiğinizde onları suyun kenarında yatarken ve nadir olarak hareket ederken görmüşsünüzdür. Timsahlar hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok ilginç ve korkutucu mu geliyorlar size?

Peki bu dev büyüklüğündeki ve tüm vücudu zırhla kaplı hayvanın ne gibi özellikleri var biliyor musunuz?

Timsahlar dünyadaki en yaşlı yaratıklardır. 200 milyon yıl kadar önce de yaşıyorlardı. Jeologlar tarafından bulunan bazı fosiller o dönemlerde timsahların da hayatta olduğunu ispat etmiştir.

Timsah Çeşitleri

Bütün timsahları “gerçek” timsahlar olarak kabul edemeyiz. Çok çeşit timsah vardır ancak gerçekte sadece dört çeşidi olan timsahların hepsinin farklı isimleri vardır. Bunlar; Timsahlar, Alligatorlar (Amerikan Timsahı), Cayman (Güney Amerika Timsahı) ve Gavial.

Ancak bunları birbirlerinden ayırt etmek için oldukça yakından incelemeniz gerekiyor ki bunu da vahşi bir ortamda asla yapmamalısınız. Ancak hayvanat bahçesindeyken, Alligatorların ve Caymanların ağızları kapalıyken üst çenelerindeki dişlerin gözüktüğüne dikkat edebilirsiniz. Gerçek timsahlarda ise alt dişlerden bir iki tanesi de görünür. Sadece Gavial türü kendini belirgin bir farkla diğerlerinden ayırır çünkü onun uzun ve ince bir ağız yapısı vardır.

Timsahlar oldukça sıcak olan, tropik bölgelerde yaşarlar. Çünkü ne bizim gibi üzerlerinde kıyafetleri vardır, ne de ayılar gibi kürke sarınmışlardır, ne de kuşa benzeyen tüyleri vardır. Vücut ısıları bulundukları ortama hemen uyum sağlar. Vücut ısıları artınca da hemen suya girer ve serinlemeye çalışırlar.

Ayrıca neden hayvanat bahçelerinde timsahların dişlerinin fırçalanmak zorunda olmadığını da biliyor musunuz? Çünkü sık sık dişleri düşüp yerine yenileri çıkar ve bu da dişlerini fırçalamayı gerektirmez. Kıskanılacak birşey değil mi?

Timsahların büyüklükleri çok çeşitlidir. Kimisinin uzunluğu 7 metreye kadar varabilirken bir başka timsah 1,5 metre uzunluğunda olabilir. Timsahlar 100 ve üzeri yıllar boyunca yaşayabilirler.

Timsah Ailesinin Büyümesi

Erkek ve dişi timsah her zaman birlikte yaşamazlar. Sadece ilkbahar döneminde, çiftleşmek için biraraya gelirler. Büyük timsah kadınları 90 kadar yumurta yapabilir. Bazen baba timsah, bazen de anne timsah yuvayı gözetip, tehlikelerden korur ancak kuluçkaya yatmazlar. Çünkü yumurtaların içinde olduğu yuva kuma veya herhangi bir tepeye o derece derin yapılmış durumdadır ki, yumurtaların ısısı bu nedenle hep aynı oranda kalabilir. Bu da anne ve baba timsahın kuluçkaya yatmasına engel olur.

Yavrular yumurtadan çıkmadan kısa bir süre önce uluma, hırlama ve gaklama sesleri çıkartarak yumurtadan çıkmak üzere olduklarını haber verir, annelerini çağırırlar. Anne Timsah da hemen yardıma gelir. Eğer yavru timsahlardan biri yumurtanın kabuğundan çıkmayı başaramazsa, anne timsah yavruya zarar vermeden yumurtayı dişleriyle kırıp yavrusunun çıkmasına yardım eder. Yavrular yumurtadan kurtuldukları anda anne timsah onları ağzına alıp en yakındaki su alanına taşır. Yavru bir süre sonra suya alışır ve annesinin ağzının üzerine çıkıp etrafı keşfeder.

Sabırlı ve Tembel Avcılar

Timsahlar seçtikleri kurbanlarını pusu kurup avlarlar. Bu da demektir ki beslenmek için avlarının peşinden koşmazlar. Tersine avlarının ayaklarına gelmelerini beklerler. Katı bir şekilde hareketsizce suyun üzerinde dururlar. Ancak eğer avları yakına gelirse, timsah birden hareketsizliğinden kurtulup avını kapar. Bu esnada çok ilginç görüntüler meydana gelebilir. Örneğin bir timsah bir kuşu avlamak için, su yüzeyinden metrelerce havaya sıçrayabilmektedir.

Timsahların oldukça büyük dişleri olmasına rağmen, onları çiğnemek amacıyla kullanmazlar. Tersine dişlerini sadece avlarını yakalamak ve parçalamak amacıyla kullanırlar. Timsahlar oldukça paylaşımcı hayvanlardır. Eğer bir timsah büyük bir av yakalarsa onu diğer timsah dostlarıyla paylaşır.

Timsahlar, derileri çok değerli ve güzel oldukları için avlanıp, öldürülmektedirler. Derilerinden yapılan çantalar, kemerler veya ayakkabılar yüzünden avlanan bu çok yaşlı hayvanların soyları tükenmeye başlamıştır.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !